Według resortu cyfryzacji w 2020 roku każdego dnia około 11 tysięcy osób zakładało profil zaufany. Z pewnością wpływ na to miała panująca pandemia i konieczność załatwiania spraw urzędowych przez internet, ale tendencja ta utrzymuje się i coraz więcej Polaków decyduje się na jego założenie. Dlaczego warto to zrobić?
Profil zaufany to swego rodzaju podpis elektroniczny, który potwierdza naszą tożsamość w sieci. W ten sposób daje nam dostęp do e-administracji i pozwala załatwić pewne urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu.
Usługa powstała w 2011 roku i przez kolejne 5 lat korzystali z niej głównie urzędnicy (ok. 400 tysięcy osób). W 2018 roku z profilu korzystało 1,3 miliona Polaków, a aktualnie jest już ponad 9 milionów użytkowników.
Aktualnie istnieją trzy sposoby na założenie profilu zaufanego:
Profil zaufany jest ważny 3 lata, po których upływie można go bez problemu przedłużyć.
Coraz więcej usług urzędowych pojawia się w ramach e-administracji, co oznacza, że petenci mogą załatwić wiele spraw bez konieczności odwiedzania urzędów i stania w kolejkach. Aby jednak skorzystać z tej możliwości, potrzebny jest właśnie elektroniczny podpis uwierzytelniający w postaci profilu zaufanego. Dzięki niemu można skorzystać z usług na takich portalach rządowych jak:
Profil zaufany przyda się także w serwisie obywatel.gov.pl, gdzie sprawdzisz:
Rząd zapowiada, że z czasem usług w ramach e-administracji będzie tylko więcej. Można więc założyć, że profil zaufany będzie coraz bardziej potrzebny i przydatny. To zdecydowana oszczędność czasu i wygoda, którą doceni każdy, kto kiedykolwiek musiał czekać w urzędowej kolejce.
zdj. główne: Christin Hume/unsplash.com