Zalety korzystania z profilu zaufanego

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Według resortu cyfryzacji w 2020 roku każdego dnia około 11 tysięcy osób zakładało profil zaufany. Z pewnością wpływ na to miała panująca pandemia i konieczność załatwiania spraw urzędowych przez internet, ale tendencja ta utrzymuje się i coraz więcej Polaków decyduje się na jego założenie. Dlaczego warto to zrobić?

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to swego rodzaju podpis elektroniczny, który potwierdza naszą tożsamość w sieci. W ten sposób daje nam dostęp do e-administracji i pozwala załatwić pewne urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu.

Usługa powstała w 2011 roku i przez kolejne 5 lat korzystali z niej głównie urzędnicy (ok. 400 tysięcy osób). W 2018 roku z profilu korzystało 1,3 miliona Polaków, a aktualnie jest już ponad 9 milionów użytkowników.

Jak go założyć?

Aktualnie istnieją trzy sposoby na założenie profilu zaufanego:

  1. za pośrednictwem bankowości elektronicznej – należy złożyć wniosek przez swoje konto w banku, jeśli oferuje on taką możliwość. Z tej opcji mogą skorzystać klienci m.in. PKO BP, Pekao, Santandera, mBanku, ING, Alior Banku. Złożenie wniosku można potwierdzić przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – operacja jest bezpłatna i zajmuje zaledwie kilka minut;
  2. poprzez złożenie wniosku przez internet (na stronie pz.gov.pl) i potwierdzenie go w jednym z wyznaczonych w tym celu punktów;
  3. przez tzw. szybką ścieżkę – w praktyce oznacza to złożenie wniosku przez internet, następnie potwierdzenie danych na spotkaniu online z urzędnikiem. W tym wypadku jednak profil zakładany jest tymczasowo – na okres 3 miesięcy.

Profil zaufany jest ważny 3 lata, po których upływie można go bez problemu przedłużyć.

Dlaczego warto mieć profil zaufany?

Coraz więcej usług urzędowych pojawia się w ramach e-administracji, co oznacza, że petenci mogą załatwić wiele spraw bez konieczności odwiedzania urzędów i stania w kolejkach. Aby jednak skorzystać z tej możliwości, potrzebny jest właśnie elektroniczny podpis uwierzytelniający w postaci profilu zaufanego. Dzięki niemu można skorzystać z usług na takich portalach rządowych jak:

  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), gdzie można m.in. złożyć wniosek o nowy dowód osobisty czy zgłosić urodzenie dziecka;
  • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), gdzie można m.in. sprawdzić swoje ubezpieczenie, stan konta w ZUS czy zwolnienia lekarskie, a także umówić się na spotkanie w wybranej placówce;
  • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG), gdzie można m.in. zarejestrować działalność gospodarczą, wznowić ją lub zawiesić.

Profil zaufany przyda się także w serwisie obywatel.gov.pl, gdzie sprawdzisz:

  • stan swoich punktów karnych,
  • ważność dowodu osobistego,
  • dane w bazie numerów PESEL,
  • dane w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Rząd zapowiada, że z czasem usług w ramach e-administracji będzie tylko więcej. Można więc założyć, że profil zaufany będzie coraz bardziej potrzebny i przydatny. To zdecydowana oszczędność czasu i wygoda, którą doceni każdy, kto kiedykolwiek musiał czekać w urzędowej kolejce.

zdj. główne: Christin Hume/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak profesjonalne fotografie mogą wzmacniać Twoją markę osobistą?
Jak profesjonalne fotografie mogą wzmacniać Twoją markę osobistą?
Dowiedz się, jak odpowiednio dobrana fotografia może wzmocnić Twoją markę osobistą i skutecznie zwiększać Twoją widoczność w branży.
Bezpieczeństwo i wygoda transakcji online dzięki technologii kwalifikowanych podpisów cyfrowych
Bezpieczeństwo i wygoda transakcji online dzięki technologii kwalifikowanych podpisów cyfrowych
Poznaj najnowocześniejsze technologie zabezpieczające transakcje cyfrowe, które umożliwiają szybkie i wygodne operacje online. Dowiedz się, jak radzić sobie z wyzwaniami zarówno prywatnych, jak i biznesowych transakcji internetowych.
Jak wybrać idealne menu na imprezę dzięki usługom cateringu?
Jak wybrać idealne menu na imprezę dzięki usługom cateringu?
Odkryj, jak idealnie rozplanować menu na swoją imprezę dzięki szybkim, prostym i kreatywnym sposobom korzystania z usług cateringu. Sprawdź nasze porady i inspiracje, aby każdy gość był zadowolony.