Zalety korzystania z profilu zaufanego

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Według resortu cyfryzacji w 2020 roku każdego dnia około 11 tysięcy osób zakładało profil zaufany. Z pewnością wpływ na to miała panująca pandemia i konieczność załatwiania spraw urzędowych przez internet, ale tendencja ta utrzymuje się i coraz więcej Polaków decyduje się na jego założenie. Dlaczego warto to zrobić?

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to swego rodzaju podpis elektroniczny, który potwierdza naszą tożsamość w sieci. W ten sposób daje nam dostęp do e-administracji i pozwala załatwić pewne urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu.

Usługa powstała w 2011 roku i przez kolejne 5 lat korzystali z niej głównie urzędnicy (ok. 400 tysięcy osób). W 2018 roku z profilu korzystało 1,3 miliona Polaków, a aktualnie jest już ponad 9 milionów użytkowników.

Jak go założyć?

Aktualnie istnieją trzy sposoby na założenie profilu zaufanego:

  1. za pośrednictwem bankowości elektronicznej – należy złożyć wniosek przez swoje konto w banku, jeśli oferuje on taką możliwość. Z tej opcji mogą skorzystać klienci m.in. PKO BP, Pekao, Santandera, mBanku, ING, Alior Banku. Złożenie wniosku można potwierdzić przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – operacja jest bezpłatna i zajmuje zaledwie kilka minut;
  2. poprzez złożenie wniosku przez internet (na stronie pz.gov.pl) i potwierdzenie go w jednym z wyznaczonych w tym celu punktów;
  3. przez tzw. szybką ścieżkę – w praktyce oznacza to złożenie wniosku przez internet, następnie potwierdzenie danych na spotkaniu online z urzędnikiem. W tym wypadku jednak profil zakładany jest tymczasowo – na okres 3 miesięcy.

Profil zaufany jest ważny 3 lata, po których upływie można go bez problemu przedłużyć.

Dlaczego warto mieć profil zaufany?

Coraz więcej usług urzędowych pojawia się w ramach e-administracji, co oznacza, że petenci mogą załatwić wiele spraw bez konieczności odwiedzania urzędów i stania w kolejkach. Aby jednak skorzystać z tej możliwości, potrzebny jest właśnie elektroniczny podpis uwierzytelniający w postaci profilu zaufanego. Dzięki niemu można skorzystać z usług na takich portalach rządowych jak:

  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), gdzie można m.in. złożyć wniosek o nowy dowód osobisty czy zgłosić urodzenie dziecka;
  • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), gdzie można m.in. sprawdzić swoje ubezpieczenie, stan konta w ZUS czy zwolnienia lekarskie, a także umówić się na spotkanie w wybranej placówce;
  • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG), gdzie można m.in. zarejestrować działalność gospodarczą, wznowić ją lub zawiesić.

Profil zaufany przyda się także w serwisie obywatel.gov.pl, gdzie sprawdzisz:

  • stan swoich punktów karnych,
  • ważność dowodu osobistego,
  • dane w bazie numerów PESEL,
  • dane w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Rząd zapowiada, że z czasem usług w ramach e-administracji będzie tylko więcej. Można więc założyć, że profil zaufany będzie coraz bardziej potrzebny i przydatny. To zdecydowana oszczędność czasu i wygoda, którą doceni każdy, kto kiedykolwiek musiał czekać w urzędowej kolejce.

zdj. główne: Christin Hume/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Proces licytacji komorniczych – poradnik dla początkujących uczestników
Proces licytacji komorniczych – poradnik dla początkujących uczestników
Zanurz się w świecie licytacji komorniczych i dowiedz się, jak skutecznie uczestniczyć w tej specyficznej formie transakcji. Pomocne wskazówki dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z licytacjami komorniczymi.
Obsługa klienta w sklepie detalicznym: Jak zbudować pozytywne doświadczenie zakupowe?
Obsługa klienta w sklepie detalicznym: Jak zbudować pozytywne doświadczenie zakupowe?
W tym artykule omówimy kilka kluczowych strategii i praktyk, które pomogą Ci zbudować pozytywne doświadczenie zakupowe w swoim sklepie detalicznym.
Jak wybrać idealny namiot na swój event – przewodnik po namiotach bankietowych
Jak wybrać idealny namiot na swój event – przewodnik po namiotach bankietowych
Zdobądź wiedzę na temat wyboru idealnego namiotu bankietowego, który spełni wszystkie Twoje wymagania na nadchodzący event. Dowiedz się więcej w naszym szczegółowym przewodniku.