Co to jest konto osobiste?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na koniec I kwartału 2021 roku w sektorze banków uniwersalnych istniało 34 mln kont osobistych. Tego typu produkty są więc niezwykle popularne wśród Polaków. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ to wygodny sposób trzymania środków. Sprawdź, na czym polega działanie konta osobistego i jak wybrać najlepsze dla siebie.

Chociaż konto osobiste jest dla większości osób standardem, nie każdy ma takie podejście. Niektórzy nadal trzymają środki w gotówce – najczęściej dotyczy to seniorów. Warto jednak rozważyć jego założenie, ponieważ konto bankowe niesie wiele korzyści.

Konto osobiste – jak działa?

Osobiste konto bankowe to nic innego jak podstawowy rachunek rozliczeniowy. Pozwala na gromadzenie pieniędzy, a także dokonywanie transakcji bezgotówkowych.

Zasada działania jest prosta: trafiają na niego różne środki, np. z tytułu wynagrodzenia o pracę lub innych wpływów. Mając określoną kwotę, można nią swobodnie dysponować, np. dokonywać przelewy, płacić za zakupy z wykorzystaniem karty płatniczej, wypłacać gotówkę z bankomatu. Ponadto środki zgromadzone na koncie można przeznaczać na lokatę itp.

Konto bankowe nie tylko dla nowych klientów

Nawet jeśli masz konto bankowe w jednej instytucji, możesz założyć kolejne – w innym banku. W zależności od twoich potrzeb, masz prawo pozostawić dotychczasowy rachunek i otworzyć kolejny albo zamknąć poprzedni i otworzyć nowy.

Nie istnieją żadnego ograniczenia ilościowe, dlatego możesz mieć aktywnych tyle kont osobistych, ile chcesz. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, aby nie ponosić kosztów związanych z prowadzeniem takich rachunków.

Jak wybrać dobre konto osobiste?

Konta osobiste, mimo że nie różnią się zasadniczo funkcjonalnością, nie są identyczne – nawet w obrębie tego samego banku. Jeśli więc chcesz wybrać ofertę najlepiej wpisującą się w twoje oczekiwania, musisz porównać co najmniej kilka produktów bankowych.

Źródło: Liza Summer/pexels.com

Dostęp do bankowości elektronicznej

Bankowość elektroniczna stanowi ogromne ułatwienie, ponieważ niejako pozwala uniezależnić się od godzin pracy instytucji finansowych. Zyskujesz stały dostęp do środków i możesz korzystać z nich w dowolnym momencie.

Opłaty za otwarcie rachunku bankowego

Większość banków nie pobiera opłat za otwarcie konta osobistego, ale musisz się upewnić. Być może niektóre instytucje zmieniają praktykę co do tej kwestii.

Opłaty za prowadzenie konta bankowego

Bank może pobierać miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku, jednak nie jest to regułą. Część instytucji daje także możliwość zwolnienia z prowizji, o ile zostaną spełnione określone warunki. Są to najczęściej: dokonanie transakcji na określoną kwotę, utrzymanie miesięcznego salda na odpowiednim poziomie. Jeśli natomiast warunki nie zostaną spełnione, wówczas pobierana jest z reguły symboliczna opłata nieprzekraczająca kilku złotych.

Opłaty za przelewy

Dokonywanie przelewów często bywa bezpłatne. Jednak niektóre banki mogą nakładać limit, np. bez opłat będzie można wykonać określoną liczbę przelewów w miesiącu.

Konto bankowe to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala nie tylko na gromadzenie środków. Istnieje możliwość aktywowania rachunku oszczędnościowego, które – dzięki oprocentowaniu – pozwala pomnażać zgromadzony kapitał.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto korzystać z obsługi księgowej?
Dlaczego warto korzystać z obsługi księgowej?
Księgowość to bardzo ważny element w prowadzeniu biznesu. Może być jednak trudnym i czasochłonnym zadaniem, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie. Dlatego warto skorzystać z usług specjalistów - biura księgowego lub indywidualnej osoby która świadczy usługi księgowe Poznań Grunwald to miejsce, w którym znajdziesz profesjonalnych i kompetentnych specjalistów z tej dziedziny
Obsługa klienta w sklepie detalicznym: Jak zbudować pozytywne doświadczenie zakupowe?
Obsługa klienta w sklepie detalicznym: Jak zbudować pozytywne doświadczenie zakupowe?
W tym artykule omówimy kilka kluczowych strategii i praktyk, które pomogą Ci zbudować pozytywne doświadczenie zakupowe w swoim sklepie detalicznym.
Jakie zalety ma wzięcie auta w leasing?
Jakie zalety ma wzięcie auta w leasing?
Wiele osób decyduje się na formę finansowania samochodu, jaką jest leasing, ze względu na otrzymanie lepszych warunków niż przy standardowym kredycie.