Oszczędności, a inwestycje – jak znaleźć złoty środek w transporcie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sytuacja branży transportowej, która zaistniała w wyniku koronawirusa Covid-19 wciąż jest daleka od dobrego stanu. Załamanie, które nastąpiło w marcu i kwietniu, od czerwca zaczęło ustępować, ale przyszłość wciąż jest mocno niepewna. Jak powinny zachować się w takiej sytuacji podmioty z branży: oszczędzać czy inwestować?

Załamanie w kwietniu i marcu

Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego dotycząca branży transportowej w Polsce w żadnym aspekcie nie jest optymistyczna. Oceniono, że sektor transportowy znalazł się w jeszcze trudniejszej sytuacji, niż magazynowy i tylko firmy kurierskie mogą liczyć na rozwój w dobie gospodarki zagrożonej kryzysem. W ‘’Tygodniku PIE’’ jednoznacznie stwierdzono:

Obecnie do zwykłych zadań związanych z harmonijną dostawą produktów realizowanych przez te przedsiębiorstwa doszły nowe wyzwania zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego pracownikom i klientom oraz ochrona zagrożonych miejsc pracy

Tygodnik PIE

Miejsce dość dużej skłonności do inwestowania zajęła obawa o to, czy przedsiębiorstwo sprosta nowym kosztom, które pandemiczna sytuacja nałożyła na branżę transportową. Okazało się też, że w lepszej sytuacji znajdują się podmioty, które dysponowały rezerwami. Najgorzej prezentuje się sytuacja wśród przedstawicieli transportu osobowego. 3 tys. przewoźników zatrudniających 15 tys. kierowców dość nagle straciło 80-90 % przychodów. Zamiast pokusy do inwestowania, tak charakterystycznej dla okresu przed pandemią, pojawiło się widmo ich bankructwa.   

Branża przesyłek kurierskich w rozkwicie

Dynamiczny wzrost ruchu nastąpił w segmencie rynku transportowego, który dotyczy przesyłek kurierskich. Autorzy raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważyli, że niekiedy wzrost liczby dostarczania produktów takich jak żywność, oscylował nawet wokół 100 %. Polakom coraz bardziej podoba się opcja korzystania z paczkomatów. W niektórych miastach, np. w Krakowie, pojawiły się specjalne urzędowe paczkomaty, gdzie można odebrać np. prawo jazdy. Wszystko w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia. W najgorszym okresie pandemii, gdy ogłoszenia dotyczące rekrutacji pracowników były rzadkością, wciąż pojawiały się oferty właśnie dla kurierów. Inwestycje w nowych pracowników i sprzęt w przypadku tej branży wydają się być zasadne. Nawet  jeśli nie będzie drugiej fali zarażeń, to nieufność i przyzwyczajenia pozostaną na dłużej.   

Odbicie w czerwcu. Kiedy sytuacja się unormuje?

Czerwcowe odbicie od dna w sektorze transportowym przyczyniło się do rozruszania całej gospodarki, ale i tak nie ma powodów do wielkiego optymizmu – przynajmniej w kilku następnych miesiącach. Europejski rynek przewozów międzynarodowych może się skurczyć nawet o 17 %, zaś sytuacja powinna wrócić do względnej normalności w pierwszych miesiącach 2021 roku. 

Warto jednak podkreślić, że jeszcze przed pandemią sektor transportowy borykał się z:

  • brakiem kierowców,
  • problemami z płynnością finansową, 
  • zwiększeniem obostrzeń prawnych.

Sugerowano podwyższenie stawek i inwestycje w nowoczesne technologie.

Oszczędności dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie?

Pandemia pokazała, że wygrywają na rynku nie tylko podmioty posiadające rezerwy środków, ale również firmy stawiające na dywersyfikację (zwłaszcza w przypadku małych i średnich podmiotów) i przede wszystkim automatyzację. Chodzi o to, aby brak pracowników lub ich czasowe wyłączenie z możliwości wykonywania pracy, np. z powodu pandemii, nie były równoznaczne z całkowitym przestojem firmy. 

W długiej perspektywie inwestycje w automatyzację miałyby dać logistyce i transportowi oszczędności w liczbie nawet 2,4 miliarda zł rocznie. 

Pierwszym krokiem do pozyskania środków  na inwestycje może być oszczędność np. na systemach używanych przez kierowców (ujednolicenie), racjonalny wybór systemów, optymalizację obsługi zleceń lub dobrze przemyślany kredyt inwestycyjny.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Stopy procentowe w strefie euro najwyższe w historii
Stopy procentowe w strefie euro najwyższe w historii
Europejski Bank Centralny zdecydował w sprawie wysokości stóp procentowych w strefie euro. Obecna wysokość stóp procentowych jest bliska wynikom z 2011 roku.
Co to jest konto osobiste?
Co to jest konto osobiste?

Na rynku dostępna jest szeroka oferta produktów bankowych, w tym kont osobistych. Na co zwrócić uwagę, wybierając konto osobiste?

Jak system identyfikacji wizualnej wpływa na percepcję marki przez klientów
Jak system identyfikacji wizualnej wpływa na percepcję marki przez klientów
Odkryj, jak identyfikacja wizualna wpływa na sposób, w jaki klienci postrzegają markę. Zapewniamy dogłębną analizę i praktyczne wskazówki, jak skutecznie wykorzystać ten element w strategii marketingowej.