Stopy procentowe w strefie euro najwyższe w historii

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Europejski Bank Centralny zdecydował w sprawie wysokości stóp procentowych w strefie euro. Obecna wysokość stóp procentowych jest bliska wynikom z 2011 roku.

Europejski Bank Centralny podwyższa stopy procentowe

Decyzją Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zmieniły się warunki trzeciej serii dłuższych operacji refinansujących. EBC postanowił podnieść stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Stopa podstawowych operacji refinansujących wynosi 2 procent, wysokość stóp kredytów 2,25 proc., natomiast wysokość stóp depozytowych 1,5 proc.

W oficjalnym komunikacie EBC stwierdza się, że konieczne jest podjęcie działań teraz i w przyszłości, które będą mogły odpowiednio skalibrować obecne problemy ekonomiczne Europy. Dostrzega się, że zagrożenia związane ze stabilnością cen, przede wszystkim bardzo wysoki poziom inflacji państw członkowskich strefy euro, jak i państw członkowskich Unii Europejskiej, są nieoczekiwanie dynamiczne.

Podwyższenie poziomu stóp procentowych w strefie euro przybliża obecne wartości do tych, które ostatni raz były notowane ponad dekadę temu – w 2011 roku. Jednocześnie eksperci dostrzegają konieczność wprowadzania kolejnych działań zabezpieczających przed utratą wartości pieniądza i stymulujących rynek. EBC zapowiada normalizację polityki pieniężnej i wzmocnienie transmisji podwyżek podstawowych stóp procentowych do warunków udzielania kredytów bankowych. Podwyżki stóp dla trzeciej serii dłuższych operacji refinansujących zostaną dostosowane do 23 listopada br.

Zdj. główne: Ibrahim Boran/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wszystko, co musisz wiedzieć o biurze rachunkowym zanim skorzystasz z tej usługi
Wszystko, co musisz wiedzieć o biurze rachunkowym zanim skorzystasz z tej usługi
W tym artykule przedstawimy wszystko, co musisz wiedzieć o biurze rachunkowym, aby podjąć świadomą decyzję i skorzystać z usług odpowiedniego partnera dla Twojej firmy.
Jak szkolenia z ISO mogą poprawić efektywność systemów zarządzania w firmie
Jak szkolenia z ISO mogą poprawić efektywność systemów zarządzania w firmie
Odkryj, jak szkolenia z ISO mogą zrewolucjonizować systemy zarządzania w Twojej firmie, zwiększając efektywność i konkurencyjność na rynku.
Wskazówki dla Polaków na temat prowadzenia działalności gospodarczej i ubezpieczeń w Niemczech
Wskazówki dla Polaków na temat prowadzenia działalności gospodarczej i ubezpieczeń w Niemczech
Praktyczne porady dla Polaków zajmujących się działalnością gospodarczą i ubezpieczeniami w Niemczech. Zrozum regulacje, przepisy i unikaj typowych błędów!