Potrzeba coraz większej siły roboczej

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ostatnie analizy rynku pracy polskiego think tanku, Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz, nie pozostawiają złudzeń: Polsce brakować będzie rąk do pracy. Chociaż konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą znacznie zmienił bilans migracji, to jednak nie wpłynął on na większość sektorów, w których brakuje specjalistów. 

W Polsce będzie brakowało rąk do pracy

Wnioski płynące z analizy Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz z końca listopada 2022 roku nie mogą być optymistyczne. W Polsce już teraz brakuje rąk do pracy w zawodach niewymagających wyższego wykształcenia, ale specjalistycznych umiejętności. Dotyczy to między innymi operowania maszynami budowlanymi, transportu, prac budowlano-remontowych, produkcyjnych i nie tylko. Wojna na Ukrainie sprawiła, że do Polski trafiło bardzo wiele migrantów wojennych, jednak w przeważającej większości są to kobiety, osoby małoletnie, a także osoby niezdolne do pracy.

Według szacunków Instytutu w celu zlikwidowania deficytu zapotrzebowania w kolejnych latach rok do roku w Polsce musi obowiązywać dodatni bilans migracyjny na poziomie nawet 150 tysięcy osób. Poprzeczka rynku pracy jest więc niezwykle wysoko, co może być bardzo kłopotliwe, biorąc pod uwagę mieszane nastroje społeczeństwa w tym zakresie.

Problemy polskiego rynku pracy i demografia

W 2018 roku udział migrantów w polskim rynku pracy wynosił już 5%. Nie jest to wynik imponujący w bezpośrednim porównaniu do gospodarek zachodnich. Jednak na uwagę zwraca fakt tempo uzależniania się do zagranicznych zasobów ludzkich, które – według najnowszych przewidywań – ma stale rosnąć. Jedną z recept, przynajmniej na poziomie oficjalnych komunikatów, miały być zmiany w polityce społecznej i rodzinnej, skutkujące między innymi programami takimi, jak znane 500+. Wiadomo już jednak, że zmiany te nie wpłynęły na demografię w taki sposób, aby móc jednoznacznie uznawać ich udział za relewantny dla tego zjawiska.

Zdj. główne: Clem Onojeghuo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak skutecznie przygotować się do udziału w konferencji biznesowej?
Jak skutecznie przygotować się do udziału w konferencji biznesowej?
Odkryj sprawdzone strategie i porady na udane przygotowanie do konferencji biznesowej. Dowiedz się, jak maksymalnie wykorzystać takie wydarzenie do rozwijania swojego biznesu i budowania wartościowej sieci kontaktów.
Nowe mieszkania dla seniorów – co obejmują?
Nowe mieszkania dla seniorów – co obejmują?
Nowe mieszkania dla seniorów - komfort, bezpieczeństwo i pełniejsze życie w późniejszym wieku!
Jak wybrać idealne menu na imprezę dzięki usługom cateringu?
Jak wybrać idealne menu na imprezę dzięki usługom cateringu?
Odkryj, jak idealnie rozplanować menu na swoją imprezę dzięki szybkim, prostym i kreatywnym sposobom korzystania z usług cateringu. Sprawdź nasze porady i inspiracje, aby każdy gość był zadowolony.