Jakie zalety ma wzięcie auta w leasing?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób decyduje się na formę finansowania samochodu, jaką jest leasing, ze względu na otrzymanie lepszych warunków niż przy standardowym kredycie. Leasing pojazdu może przynieść wiele korzyści przedsiębiorcom, którzy planują stworzyć firmową flotę. Przeczytaj, z jakimi jeszcze korzyściami wiąże się leasing. 

Na czym polega leasing auta?

Leasing pojazdu to usługa finansowa, która opiera się umowie zawartej pomiędzy właścicielem samochodu a osobą wypożyczającą auto. Firma leasingowa kupuje samochód na siebie, a potem wydzierżawia go innej osobie do użytku na czas określony w umowie. W zamian osoba wypożyczająca auto jest zobowiązana spłacać comiesięczne raty. Należy pamiętać, że wypożyczony samochód nie staje się własnością leasingobiorcy, dopóki nie zostanie opłacony wykup, czyli ostatnia rata leasingowa. W leasingu konsumenckim po zakończeniu okresu umowy możesz również zwrócić auto do dealera. Przed podjęciem decyzji o wykupie leasingowanego auta do majątku prywatnego każdy przedsiębiorca powinien zapoznać się ze zmianami przepisów Polskiego Ładu, ze względu na obciążenie kosztami podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

Jakie są koszty leasingu?

Aby obliczyć wstępne koszty leasingu, warto sprawdzić kalkulator leasingowy. Można w nim zaznaczyć dane, takie jak wysokość opłaty wstępnej, przewidywany okres finansowania w miesiącach czy roczny limit kilometrów. Po wprowadzeniu danych kalkulator oszacuje miesięczną ratę leasingu. Należy jednak pamiętać, że wysokość podanej kwoty ma charakter orientacyjny, a finalne warunki leasingu zostają określone w pisemnej umowie. Aby wziąć nowy lub używany samochód w leasing, umów się na rozmowę z konsultantem i zapytaj o szczegółowe warunki, które należy spełnić. Zwykle proces rozpatrzenia wniosku leasingowego trwa krótko, ale do zakończenia procedury należy doliczyć czas na podpisanie umowy, rejestrację auta w urzędzie oraz ubezpieczenie pojazdu.

Wśród najczęściej wymienianych korzyści, jakie oferuje leasing konsumencki jest łatwość otrzymania kredytu, niższa cena wykupu samochodu, która zwykle wypada poniżej jego wartości rynkowej oraz możliwość rezygnacji z opłaty wstępnej. Osoba biorąca auto na raty może liczyć również na łagodniejsza ocenę zdolności kredytowej, niż ma to miejsce w przypadku banków. Warto skorzystać również z możliwości wpisania części odsetkowej rat leasingowych w koszta prowadzenia działalności gospodarczej. Należy pamiętać o tym, że leasing nie jest rozwiązaniem skierowanym jedynie do firm – mogą z niego korzystać także osoby prywatne, które spełniają wymagania dotyczące zdolności finansowej.

Zdj. główne: Sangga Rima Roman Selia/unsplash.com

Elżbieta Jankowska
Elżbieta Jankowska ukończyła studia z zakresu prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zdobyła solidne podstawy teoretyczne, a następnie ukończyła studia podyplomowe z zakresu finansów na SGH.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rozsądne zarządzanie budżetem domowym – praktyczne wskazówki dla każdego
Rozsądne zarządzanie budżetem domowym – praktyczne wskazówki dla każdego
Odkryj skuteczne strategie zarządzania budżetem domowym, które pomogą ci poprawić swoje finanse osobiste. Dowiedz się, jak oszczędzać, inwestować i zrozumieć swoje wydatki.
Jak wynająć salę konferencyjną?
Jak wynająć salę konferencyjną?
Organizacja konferencji, szkoleń, spotkań biznesowych czy innych wydarzeń wymaga odpowiedniej przestrzeni. Najczęściej wynajmuje się specjalne sale konferencyjne, które są wyposażone w niezbędny sprzęt i zapewniają komfortowe warunki do pracy. Jak wynająć odpowiednią salę konferencyjną?
Jak wybrać odpowiednie przewody pneumatyczne do Twojej instalacji?
Jak wybrać odpowiednie przewody pneumatyczne do Twojej instalacji?
Dowiedz się, jak dopasować odpowiednie przewody pneumatyczne, aby zapewnić efektywność i bezpieczeństwo swojej instalacji. Poznaj rodzaje materiałów, kluczowe parametry techniczne oraz zasady doboru przewodów.